Badminton

Badminton her yaş grubunun rahatlıkla yapabileceği bir spor dalı olarak önemli bir yer tutmaktadır. Şiddet içermemesi, vücut vücuda mücadele olmaması ve büyük bir güç gerektirmemesi özellikle bayanların daha çok ilgisini çekmektedir. Salon sporu olarak kabul edilir. Çünkü topun hafif olması rüzgardan etkilenmesine neden olmaktadır. Buda açık alanda oynamayı zorlaştırmaktadır

           Tarihçe

           2000 yıllık geçmişe sahip olan Badminton’nun doğuş yeri Çin olduğu bilinmektedir. Çin’de doğan bu spor o zamanlar Poone ve Battledore adıyla                            bilinmektedir.

            İngiliz Subaylar tarafından 1860 yılında İngiltere’ye getirilen Badminton, Beaford Dükü’nün kızları tarafından İngiltere’de İlk kez oynanmıştır.

            Baldwin Badminton’da ilk kuralları koyan kişi olarak tarihte yerini almıştır.

            1898    Yılında İngiltere’de  ilk dünya şampiyonası  organize edilmiştir.

            1934  Yılında (I.B.F ) “Uluslararası Badminton federasyonu “  kurulmuştur.

            1991  Yılında Türkiye Badminton Federasyonu kurulmuştur.

            1972  Münih ve 1988 Seoul Olimpiyat oyunlarında Badminton  gösteri sporu olarak yer almıştır.

            1992  Yılında Barcelon’da yapılan Olimpiyat oyunlarında Badminton madalya sporu olarak yer almıştır.

           

Türkiye ve Badminton 

Ülkemizde  tam olarak ne zaman oynanmaya başlandığı bilinmemekle birlikte diğer sporlarda olduğu gibi yabancı ülke elçilik görevlileri, askerler ve yurtdışına eğitim amacıyla gidenler aracılığıyla ülkemizde geliştiği düşünülmektedir.

Türkiye Badminton.Federasyonu 1991 yılında resmi olarak kurulmuştur.Badminton sporunun ilk federasyon başkanı ise, İrfan Yıldırım'dır.

Badminton Milli Takımımız ilk milli müsabakasını İzmir'de Kazakistan Milli Takımı ile oynamıştır. Ülkemizde düzenlenen ilk uluslararası turnuva ise 70. Yıl Uluslararası Badminton Turnuvası olup, 25-29 Ekim 1993 tarihlerinde Ankara'da yapılmıştır.

                    

            Kategoriler.       

           Tek bayanlar

            Tek erkekler

            Çift bayanlar

            Çift erkekler

            Karışık çiftler

            Kort

            Badminton kortu dikdörtgen şeklinde olmalıdır.

            Tekler saha ölçüsü. 13.40m-5.18m’dir

            Çiftler saha ölçüsü. 13.40m-6.10m’dir.

            File yüksekliği kenar 155, orta 152.4 cm olmaktadır.

            Oyun alanı ile yan duvarlar arası en az 92 cm, dip    çizgi    ile duvarlar arası 150 cm az olmamalıdır.

            Sahanın yüksekliği zeminden itibaren en az 9.15 m olmalıdır.

 

 Müsabaka Kazanma Kuralları

 3 set üzerinden oynanır, 2 seti kazanan müsabakayı kazanmış olur.

Tek bayanlar set kazanmak için 11 sayı kazanmak gerekir. Eğer skor her iki taraftada 10 olursa ilk 10'a ulaşan taraf aşağıdaki seçeneklerden birini seçme haklarına sahip olur. Oyunu uzatmaz ve 11 sayıda tamamlanmasını isteyebilir. Oyun 13 sayıya uzatabilir.

Tek erkekler,Çift erkekler,Çift bayanlar, Karışık çiftler karşılaşmalarında  ilk 15 sayısına ulaşan seti kazanır. Eğer skor her iki taraftada 14 olursa ilk 14'e ulaşan taraf aşağıdaki seçeneklerden birini seçme haklarına sahip olur..
Oyunu uzatmaz ve 15 sayıda tamamlanmasını isteyebilir. Oyun 17 sayıya uzatabilir.Bir sonraki sette ilk servis atışını o seti kazanan tarafyapacaktır. Badminton branşında sayı kazanabilmek için servis atmak gerekmektedir.

           

Servis

Servis kullanan ve karşılayan oyuncular birbirine çapraz servis alanları içinde, ayaklarını bu servis alanlarını çevreleyen sınır çizgilerine basmayacak şekilde duracaklar ve servis atışı yapılıncaya dek gerek servis kullananın gerek karşılayanın her iki ayağının bir bölümü oyun alanının yüzeyine temas halindeyken hareketsiz kalacaktır. Tüytopa vuruş anında servis kullanan oyuncunun raketinin sapı raket başı, oyuncunun raket tutan elinden belirgin bir şekilde aşağıda olacak şekilde aşağıya doğru eğik olacaktır.

Tüytopun tamamı servis kullanan oyuncunun bel hizasından aşağıda bulunacak, tüytopa ilk vuruş taban kısmına dokunularak yapılacaktır.
           

Kullanılan Malzemeler

Badminton sporunun yapılabilmesi için raket, tüy top, salon, ağ ve direklere ihtiyaç vardır. Raketin ağırlığı 90 ila 140 gram arasındadır. Raketin uzunluğu 68 cm, genişliği 23 cm ‘den fazla olamaz. Hakiki toplar Kaz veya Ördek tüyünden 14 veya 16 tüy olarak 4.74 gram olarak yapılır.