Masa Tenisi

           Tarihçe

           1890 - 1900 yılları arasında İngiltere ve Uzakdoğu ülkelerinde evlerdeki yemek  masalarında oynanmaya başlandığı bilinmektedir.

            1895 yılında İngiliz işadamı Gibbs'in çocuk oyuncağı olan Celluloid topları Amerika'dan İngiltere'ye getirmesi ve Jaques adlı spor malzemeleri imalatçısının bu toplarla birlikte masa ve raket imal ederek mağazalara dağıtmaya başlamasıyla masa tenisi spor olarak ortaya çıkmıştır.

            1902 yılında Ping Pong birliği kurulmuştur.

            1927 yılında Londra ilk dünya şampiyonası organize edilmiştir

            1926 yılında Uluslar arası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF ) kurulmuştur.

            1921-1922 yılarında Masa tenisi adını almıştır.

            1988 yılında Seoul’de yapılan Olimpiyat oyunları programında bayanlar ve erkekler ilk kez yarışmışlardır.

            1950 yılında raketler süngerle kaplanmaya başlanmıştır.

            1930 yılında ilk Masa Tenisi  kuralları belirlenmiştir

                    

           Türkiye ve Masa Tenisi

           Masa Tenisine Türkiye'de ilk defa 1920'li yılların ikinci yarısında başlanıldığı ve ilk kez Robert Kolej de oynandığı bilinir.

            1923 yılında T.İ.C.İ. bünyesinde Tenis federasyonu kurulmuştur.

            1939 yılında Türkiye tenis federasyonu bağımsız olarak kurulmuştur.

            1930 yılında İlk Türkiye Masa tenisi şampiyonası yapılmıştır.

            1966 yılında Masa tenisi Federasyonu Tenis federasyonundan ayrılarak ve müstakil bir federasyon olmuştur.

 

           Masa Tenisi Oyun Kuralları

           Tek bayanlar,Tek erkekler,Çiftler arasında Ferdi ve takım olarak oynanır.

            Ralli; Topun oyunda olduğu süredir. Top, servis amacıyla yukarıya doğru atılmadan önce serbest elin ayasında sabit olarak durduğu son andan; rallinin let veya sayı olarak sonuçlandığı ana kadar oyundadır.
             Let; sonucun skora yansıtılmadığı rallidir.

            Oyuncunun topu engellemesi topun rakip tarafından yapılan son vuruştan sonra, kendi uç çizgisini geçmeden, oyun yüzeyinin üstünde veya oyun yüzeyi üstünden geçmekte iken, kendi sahasına değmeden kendisine, giydiği veya taşıdığı herhangi bir şeye dokunmasıdır.

           Doğru Servis

           Servis başlangıcında top, oyun yüzeyinden daha yukarı seviyede ve uç çizgisinin gerisinde, servisçinin açık ve düz olarak duran servis elinin ayasında serbest ve hareketsiz olarak durmalıdır.

            Daha sonra, servisçi; topu, falso verdirmeden serbest el ayasını terk ettikten sonra en az 16 cm yükselecek şekilde, dikeye yakın doğrultuda yukarıya doğru atacaktır.

            Top oyun yüzeyinden daha yukarı seviyede bulunmalıdır.

           

            Takım Maçı Yöntemi
            Bütün oyuncular, yarışma için belirlenmiş oyuncular arasından seçilecektir.

            Bir takım maçından önce A,B,C veya X,Y,Z seçimi hakkı kura ile belirlenecek ve kaptanlar tek yarışmalarında yer alacak oyuncularına birer harf tanımlayarak, listelerini başhakeme veya temsilcisine vereceklerdir.
            Art arda bireysel maçlara çıkacak oyuncular, bu maçlar arasında 5 dakikaya kadar ara isteyebilirler.
            Bir takım maçı, takımlardan biri mümkün olan bireysel maç sayısının çoğunluğunu kazandığı zaman sona erecektir.
             Bireysel eleme esasına göre oynanacaktır. Ancak takım maçları ve varsa bireysel ön eleme maçları eleme veya grup yöntemi ile oynanabilir.

            Eğer bir oyuncu kaza sonucu geçici olarak sakatlanacak olursa ve başhakem duraklama süresinin rakip oyuncu veya çifte dezavantaj sağlamayacağı kanısındaysa, 10 dakikayı geçmeyen, mümkün olduğu kadar kısa bir süre için oyunun durmasına başhakem izin verebilir.

            Maç; Bir maç, herhangi bir tek sayıdaki setlerin çoğunluğun kazanılmasıyla sona erer.

            Set; Bir set, her iki oyuncu veya çift 10 sayıya ulaşmamış olmak koşulu ile ilk önce 11 sayıya ulaşan oyuncu veya çift tarafından kazanılır. Her iki oyuncu veya çiftin 10'ar sayıya ulaşmış olmaları halinde, ilk önce 2 sayılık bir farka ulaşan oyuncu veya çift seti kazanır.

            Her 2 sayıdan sonra, karışlayıcı oyuncu veya çift, servisçi oyuncu veya çift olacak ve set sonuna kadar bu şekilde sürecektir. Ancak her iki oyuncu veya çift 10'ar sayıya ulaşırlarsa veya çabuklaştırılmış sisteme geçilmişse, servis atma ve karşılama sırası aynı şekilde devam edecek, ancak her oyuncu sırası geldiğinde sadece bir servis atacaktır.
            Çift yarışmasının her setinde, ilk servis atma hakkına sahip çift, kendi aralarında ilk servisi kimin atacağını belirleyecek, ilk sette karşılayıcı çift kendi aralarında ilk karşılayanın kim olacağını kararlaştıracaktır.

            Takip edilen setlerde, ilk servisçi belirlendikten sonra, bir önceki sette bu oyuncuya servis atan oyuncu ilk karşılayan olacaktır.

            Çiftlerde her servis değişiminde, önceki karşılayıcı servisçi, önceki servisçinin eşi ise karşılayıcı olacaktır.

            Yarışmada çiftlerden biri 5 sayıya ulaştığında, takip eden servis karşılama durumunda olan çift, kendi aralarında servis karşılama sırasını değiştirecektir.
             Her sette, oyuncu veya çiftler, saha değiştirecektir.

             Ayrıca, yarışmanın  son setinde, taraflardan biri 5 sayıya ulaştığında, taraflar saha değiştirecektir. 

            Çabuklaştırılmış Sistem
           
Her iki oyuncu veya çiftin en az 9'ar sayıya ulaşmaları hali dışında, bir set 10 dakikalık oyun süresi sonunda bitmemiş ise veya her iki oyuncu veya çiftin istekleri halinde daha önce herhangi bir zamanda çabuklaştırılmış sisteme geçilir.

            Zaman limitine erişildiğinde top oyunda ise hakem oyunu durduracak, çabuklaştırılmış sisteme geçilerek oyun durdurulan rallideki servisçinin servisi ile yeniden başlayacaktır.
            Zaman limitine erişildiğinde top oyunda değilse, oyun bir önceki rallide karşılayıcı olan oyuncunun servisi ile başlayacaktır.

            Bundan sonra her oyuncu sırayla bir sayı için servis atacak ve karşılayıcı oyuncu veya çift 13 iyi karşılama yaparsa karşılayan taraf bir sayı kazanacaktır.
             Eğer çabuklaştırılmış sisteme geçilmiş ise veya bir set 10 dakikadan uzun sürerse maçın, takip eden bütün setleri çabuklaştırılmış sistemle oynanacaktır.

           

            Oyun Alanı ve File

           Oyun yüzeyi olarak tanımlanan masa üst yüzeyi, 2.74 m uzunluğunda ve 1.525 m eninde bir dikdörtgen olacak ve zeminden 76 cm yükseklikte yatay bir düzlemde bulunacaktır.

             Oyun yüzeyi., her yerinde, 30 cm yükseklikten bırakılan standart bir topun yaklaşık 23 cm sıçrama sağlayacağı herhangi bir malzemeden yapılabilir.

            Oyun alanı 14 m'den kısa 7 m'den dar ve 5 m'den daha alçak olmayacaktır.Oyun alanı, komşu oyun alanlarından ve izleyicilerden ayrılmasını temin eden yaklaşık 75 cm yüksekliğinde, tümü aynı koyu renkte çevre panoları ile çevrelenecektir. Ağın üstü, bütün uzunluğu boyunca. oyun yüzeyinden 15.25 cm yükseklikte bulunacaktır.
           

            Top ve Raket

           Top çapı 40 mm. olan bir küre olacaktır.

            Topun ağırlığı 2.7 gr olacaktır. Beyaz veya turuncu renkte ve mat olacaktır.

            Raket, herhangi bir boyut, şekil ve ağırlıkta olabilir. Ancak tablası eğilmez, sert  ve düz yüzeyli olacaktır.

            Tabla kalınlığının en az % 85'i doğal tahta olacaktır. Tablanın içindeki yapıştırıcı tabakası, karbon lifi, cam lifi veya sıkıştırılmış kağıt gibi lifli malzemeler ile          sıkıştırılmış olabilir. Ancak bu tabakalar toplam kalınlığın % 7,5'u veya 0.35 mm'den daha kalın olmayacaktır. Raketlerin incelenmesine izin verilir