Kürek

           Tarihçe

 

            İlk kez Romalılar ve Eski Mısırlılar tarafından kullanılmış olan küreğin tarihçesi, M.ö. 25. y.y.’ a kadar inmektedir. Kullanıldığı ilk bölgeler ise, Akdeniz ve Nil Nehri çevreleridir. Asur ve Mısırlılar'dan kalan kabartmalarda üç kürekçili sandallar görülmektedir.

            Vikingler ise kürekle dünyayı ilk kez dolaşanlar olurken Ming Hanedanı döneminde ayni şeyi Çinliler tekrarlamışlardır.

            Kürek, insanoğlunun denizlere açılmasıyla birlikte ulaşımın önemli bir parçası durumuna gelirken tüccarlar, balina avcıları, balıkçılar ve kılavuzlar geçimlerini sağlamak için kürekten yararlanmışlardır.

            1715 yılında İngiltere'de, kayıkçıların kendi aralarında düzenlemiş oldukları "Doggetts Coat Badge" yarışı modern anlamda yapılmış olan ilk kürek yarışı olmuştur.

            Kurallar 1829 yılında İngiltere'de Oxford ve Cambridge üniversiteleri arasında, 1851 yılında ise ABD'de Harward ile Yale üniversiteleri arasında düzenlendi.

            1892 yılında Fransa, Belçika, Italya ve Isviçre tarafindan Uluslar arası Kürek Dernekleri Federasyonu (Federation Internationale Des Societes D'Aviron) "FISA" kuruldu.

            1900 yılında Paris’te yapılan  Olimpiyat Oyunları  programına Kürek, branşı dahil edilmiştir.

            Bayanların bu yarışlarda resmi olarak  yer alması ise 1976 yılında yapılan Montreal Olimpiyat Oyunları'nda gerçekleşti.

 

            Türkiye ve Kürek

            Kürekçilik, Osmanlılar döneminde denizcilikle birlikte ele alındı.Donanmanın güçlenmesi ile birlikte ilk kez 16. y.y. da  1579 tarihinde İstanbul Boğazı'nda kürek yarışları düzenlenmiştir.

            Türklerin modern anlamda ilk kürek yarışına katılmaları 1899 yılına gerçekleşti. Japonya'ya bir dostluk ziyaretine giden Ertuğrul gemisi personeli, uğradıkları Singapur'da düzenlenmekte olan kürek yarışına katılarak birincilik kazanmışlardır.

            Türkiye'de ilk resmi kürek yarışmaları ise 7 Eylül 1913 tarihinde İstanbul'da düzenlenmiştir.

             Kürek Branşı, 1924 yılında Deniz Sporları Federasyonu'na bağlanarak faaliyetlerini uzun süre bu kuruluşun bünyesinde sürdürmüştür.

            1957 yılında Türkiye Kürek Federasyonu kurulmuştur.

            İlk kez Türkiye Kürek Federasyon başkanlığını Eftal NOGAN yapmıştır.

           

           Kürek Müsabaka Yönetmeliği

           Yarışma sahaları "Standart" ve "Standart Dışı" olmak üzere ikiye ayrılırlar.

            Standart yarışma sahası; Birbirinden ayrı fakat birbirine paralel düz su yollarında, kulvarlarında yarışan 6 ekibe eşit ve adil yarışma koşullarını 2000 metre boyunca sağlayan sahadır.
            Standart dışı yarışma sahası; 2000 metreden daha kısa veya daha uzun olabilir. Ayrıca kulvarların ayrı ayrı belirlenmesi şartı aranmaz.
            Yarışma sahasının iki yanındaki dış sınırları ile kıyılar arasında genişliği 5 metreden az olmayan ve üzerinde herhangi bir engel bulunmayan birer emniyet koridoru bulunacaktır.

            Yarışma parkurunda;en az 6 en çok 8 kulvar bulunmalıdır. Bu kulvarlar, en az 12,5 metre, en fazla 15 metre ve parkurun her noktasında eşit genişlikte olmalıdır.